YKS Tercihleri Nasıl Yapılır?

Değerli Öğrenciler;

Uzun uğraşlar sonucunda aylarca, hatta birçoğunuzun yıllarca verdiği mücadelenin meyvelerini toplama zamanına geldiniz. Gece gündüz demeden masa başlarında yoğun emek vererek kazandıklarınızı tercih zamanında kaybetmemek için doğru tercih yapmanın önemini hepiniz biliyorsunuz. Bu yazımızda sizlere hayatınızın önemli bir dönemeç noktası olan bu aşamada doğru tercih yapma hakkında bilgiler aktaracak, geleceğiniz için en doğru kararı vermenize yardımcı olmaya çalışacağız.

Öncelikle kendinizi tanıyın ve tercih edeceğiniz mesleğin sizin için uygun olup olmadığını kontrol edin. Sizler için uygun bir alan ve meslek değilse o bölüme tercih listenizde asla yer vermeyin.

Bölümün çalışma sahalarını iyice araştırın. Sizlere uygun çalışma sahası olan bölümlere karar verdikten sonra istihdam oranlarına bakın. Eğer sizleri tatmin edecekse bölümü yazmaya karar verin.

Tercih edeceğiniz bölümün bir önceki yıla ait verilerini inceleyin. Kontenjan sayılarını, sıralama ve puan verilerine göz atıp, kendi sıralamanız ile kıyaslamasını yapın.

Bölümdeki ve genel kontenjanlardaki artışları göz önüne alın. Artış ve azalış durumlarının sıralamalara etkisi olduğunu unutmayın.

Tercih edeceğiniz üniversite ve şehri belirleyin. Üniversitenin ve şehrin yapısına dikkat edin. Sizleri tatmin etmeyecek ve mutlu olmayacağınız yerleri listenizde bulundurmayın.

Bölümün akademik kadrosu ve bölümde yapılan çalışmaları inceleyin. Fikir sahibi olmadan listenizde yer vermeyin.

Bölümleri tercih ederken laboratuvar veya uygulamalı dersler için uygun alanları kontrol edin. Sizleri tatmin etmeyen yerleri listenize almayın.

Erasmus ve Farabi değişim programlarına bakın. Üniversiteler arasındaki protokolleri inceleyin.

Üniversitenin, şehrin ve bölümün size sunacağı gelişim imkânlarını değerlendirin. Çift ana dal ve yan dal programları hakkında bilgi sahibi olun. Size sunacağı doktora ve yüksek lisans imkânları hakkında fikir sahibi olun.

Üniversitelerin burs olanaklarına göz atmayı ihmal etmeyin.

Tercih yaparken puanlarınızı değil SIRALAMALARINIZI göz önüne alarak listenizi oluşturun… Puanınız tercih etmek istediğiniz bölüme yetebilir fakat sıralamanız uygun değilse yerleşme ihtimalinizin düşük olduğunu unutmayın.

Lisans (4 Yıllık), Ön Lisans (2 Yıllık) fark etmeksizin sıralamaya bakmaktan vazgeçmeyin. Bazı sosyal medya hesapları 2 yıllıklar için puan dese de en sağlıklı tercihin sıralama ile yapıldığını unutmayın.

Tercihlerde özel koşulları okumadan tercih yapmayın. Sizler için verilen bu bilgilerin tercih dönemi içinde daha sonra kayıt dönemi içinde önemli olduğunu unutmayın.

Ek puanınız varsa ve kendi alanınızı tercih edecekseniz ek puanlı sıraya göre tercih yapacağınızı bilin.

Bu sene tercih yapıp yerleşirseniz (açık öğretim dâhil) kayıt olmazsanız dahi puanınızın kesileceğini unutmayın. OÖBP’nin yerleştirme puanına ait sıralamaya etki ettiğini bilin. Eğer kazanıp, üniversiteye kayıt yaptırmayacaksanız, tercih yapmamanız daha sağlıklı olacaktır.

Sıralama aralıklarınızı geniş tutmanızı önemlidir. Tercih yaparken kendi sıralamanızın %25-30 yukarısından başlayarak İSTEK SIRANIZA göre yapın. Kendi sıralamanızın %15-20 oranında aşağısına kadar tercihte bulunmanız yerleşme ihtimalinizi artıracaktır.

Örneğin sıralamanız 150.000 ler civarında ise 105.000-120.000 ( sıralamanızın % 25 – 30 civarı üstü ) lerden başlayarak 172.500-180.000 ( sıralamanızın % 15 – 20 civarı altı ) aralığında tercih yapmanız yerleşme ihtimalini arttıracaktır.

Birden fazla bölüm tercih listenizde olacak ise eğer, çeşitlilik çok olsun diye çok fazla bölümü listenize almayın. En fazla belirlediğiniz 3 veya 4 bölümü sıralamanıza uygun şekilde listelerinize yerleştirin.

24 tercih hakkınız bulunmaktadır. 24 tercihin hepsini doldurmanız sizler açısından daha sağlıklı olacaktır.

SIRALAMA BARAJLARINI unutmadan listenizi hazırlamanız gerektiğini unutmayın. Barajlı herhangi bir bölümün sıralama barajının altında kalan adaylar vakıf ve yurt dışı üniversiteleri de dâhil o bölüm için tercih yapamayacaklardır.

Okul 1.liği olan arkadaşların YÖK ATLAS lisans atlasından okul 1.lerinin en son yerleştiği sıralama ile ilgili bilgi edinip, ona göre listelerini hazırlamaları daha sağlıklı olacaktır.

Tüm bu bilgiler ışığında bir uzmandan destek alarak tercih listenizi oluşturmanız ve sisteme girmeniz en sağlıklısı olacaktır. Emeklerinizin karşılığını aldığınız, arzu ettiğiniz bölüme yerleştiğiniz bir tercih dönemi geçirmeniz dileğiyle…

Empati Florya Mesleki ve Teknik
Ömer Çakır

Leave a Reply

Your email address will not be published.